FAQ

Pro snadnější orientaci v naší poradně jsme pro Vás připravili seznam témat, kterých se dotazy týkají. Můžete využít kombinaci více témat.

Nově přidané dotazy

Použití N2 při ručním pájení

Prý je pájecí hrot ochlazován procházejícím dusíkem.

Technický specialista odpověď:

Není to pravda. Dusík prochází celou pájecí ručkou (pájedlem), tudíž i kolem topného tělíska. Během průchodu se dusík ohřeje na teplotu pájecího hrotu. Rychlost proudění je volena tak, aby dusík neochlazoval topné tělísko, ale zároveň vytvořil dusíkový zákryt kolem pájecího hrotu a pájeného místa.

Dusílový tunel

Prý je nutný dusíkový tunel a dusíkový zákryt není dostatečný pro vlnu

Technický specialista odpověď:

Dusíkový tunel - respektive prostor s dusíkovou atmosférou, je od začátku vstupu DPS do pájecího zařízení až po její výstup po zapájení. Inertní atmosféra je tak i v místě předehřevu a pájecí vlny. Doporučuje se pro velmi náročné aplikace, vícesměnný provoz a plně automatizovaný proces, kdy je pájecí zařízen v lince. Základním předpokladem je, že aplikace (DPS) vyžaduje dusíkové krytí po celou dobu pájecího procesu zároveň však platí i ekonomické hledisko – tunel se musí zaplatit! V praxi i u náročných aplikací plně dostačuje dusíkový zákryt jen v místě pájení vlastní vlny. Hlavně v českých podmínkách pro většinu společností je plně dostačující a tunel je velmi nákladným přepychem, který (možná ani) nezaplatí. Nezapomeňte, že tunel i zákryt mají stejné funkce, snížit povrchové napětí slitiny, zamezit vzniku oxidů, zamezit oxidaci kovových dílů během pájení.

Zdroj dusíku pro ruční pájení

Jaký mám zvolit zdroj dusíku pro ruční pájení

Technický specialista odpověď:

Doporučujeme vyvíječ dusíku od firmy Hakko FX-780. Samozřejmě můžete použít i bombu, ale vzniknou Vám dva problémy:

  1. zajistit bezpečnost práce a speciální směrnici pro nakládání s tlakovými nádobami
  2. pokud někdo pracovníků zapomene vypnout dusík, může se stát, že bomba bude vyčerpána během několika málo hodini

Vyvíječ dusíku Vám zajistí, že nikdy nebudete mít problémy s nedostatkem dusíku.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

ve všech produktech