FAQ

Pro snadnější orientaci v naší poradně jsme pro Vás připravili seznam témat, kterých se dotazy týkají. Můžete využít kombinaci více témat.

Nově přidané dotazy

Odstranění náboje z izolačních předmětů

Jakým způsobem neutralizovat náboj na předmětech z elektricky izolačních materiálů?

odpověď:

Použijte vhodný ionizátor. V nabídce máme několik ionizátorů.

ESD regály

Musí být odkládací plochy regálů a vozíků v ESD provedení?

odpověď:

Nemusí, když jsou ECS chráněny ESD obalem. Pokud však chcete pokládat o díly bez obalu, pak samozřejmě, ano.

Budování EPA

Chceme vybudovat EPA jaký je postup? Mám na mysli rychlým snadný a hlavně efektivní.

odpověď:

Máme odzkoušený následující postup, který Vám umožní cca do 2-3 týdnů mít pracoviště podle normy. Samozřejmě je možné to ještě urychlit pokud budete mít enormní zájem.

  1. Analýza současného stavu. Doporučujeme objednat si audit stávajících prostor a na základě audit stanovit další postup. Někdy se stává, že některé prvky vyhovují ESD, jako například podlaha.
  2. Stanovení konečného stavu a postupu realizace. Podle auditu bude závěrečné rozhodnutí o vybavení a datu realizace. Můžete i vypracovat projekt.
  3. Výběr vybavení.
  4. Provedení základních ochranných opatření – vstupní audit. Auditem se přesvědčím, že základní opatření vyhovují a mám doklad i pro případný zákaznický audit.
  5. Postupné zavádění dalších ochranných opatření.
  6. Vyhodnocení dosaženého stavu – periodické audity a kontroly.

Skladování temperovaných dílců

Je pravda, že pokud jsou temperované dílce skladovány dohromady, tzn. že jsou v kontaktu spolu, porušuje to pravidla ESD?

odpověď:

Určitě se nic nestane. Mohl by však nastat případ, že jeden díl bude nabit a ten přenese náboj na druhé. Musíte mít na paměti, že všechny díly vložíte do skříně vybité. Pokud je výroba stabilní, tedy i manipulace, tak se není třeba ničeho obávat.

Uzemnění pracoviště

Mám dotaz ohledně uzemňování pracovišť. Nikde jsem to nedohledal a přijde mi, že norma to asi nespecifikuje, ale pokud mám pracoviště, tak pracovník by měl být přizemněn k podložce přes 1 MOhm, ale my máme pracoviště v současné době uzemněné, tak že pracovník je přes jeden patent uzemněn k podložce kabelem 1MOhm a dalším patentem je podložka uzemněna kabelm 1MOhm k zemnící soustavě z rozvaděče, tudíž jsou vlastně dva rezistory v sérii 2 MOhm, to samé v případě hrotů pájek. Nikde se mi nepodařilo nalézt, jak je to správně, stejně tak, když máme stejnými kabely uzemněné regály. Pro regály, pokud se nepletu norma stanoví mez méně jak 1 GOhm, takže by to mohlo být v pořádku ? Ale v případě náramků to jsou 2 MOhmy výpočtem ale je u hodnoty uvedena poznámka "nebo hodnota stanovená uživatelem". Proto prosím o radu, zda-li by bylo vhodné podložky přímo uzemnit kabelem bez odporu nebo i toto řešení je v pořádku ? Samozřejmě že podložky jsou přímo jednotlivě připojené k zemi a nejsou pospojované navzájem.

odpověď:

Dobrý den, máte vše vpořádku. Odpor 1MOhm plní funkci vybíjecí. Tzn, pokud je pracovník nabit, aby vybíjecí proud (od náramku) nebyl velký a nárazový. Pro Vás je důležité, že pracovník (tedy náramek) musí podle normy max. 35MOhm, což 2MOhm splňuje.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

ve všech produktech