Roušky a filtrační zařízení

Datum: 20.07.2020
  | 
Kategorie: Aktuality
Použití extrakčních systémů s vysoce kvalitními HEPA filtry může poskytnout ještě vyšší úroveň ochrany, než respirátory.

COVID-19 zdůraznil potřebu ochranných prostředků proti virům. Řada podniků zvolila jako prostředek primární ochrany obličejové masky. Je však důležité pochopit jejich výhody a omezení a to, že použití extrakčních systémů s vysoce kvalitními HEPA filtry může poskytnout vyšší úroveň ochrany, než obličejové masky a respirátory.

COVID-19: Masky na obličej a extrakce

Cílem tohoto článku je informovat o výhodách a omezeních používání obličejových masek na pracovišti a o tom, že použití filtračních zařízení s vysoce kvalitními HEPA filtry může poskytnout přidanou (a v některých případech i vyšší) úroveň ochrany.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí: "Virus COVID-19 se šíří primárně prostřednictvím kapiček slin nebo výtoku z nosu, a to v situacích, kdy infikovaná osoba kašle nebo kýchá."1

Kapičky generované kašlem a kýcháním mají obvykle průměr 0,1 - 900 mikronů (0,0001 - 0,9 mm). Jakmile se však kapička usadí (např. na povrchu nebo filtru), vlhkost se začne odpařovat a virus je exponován. Samotný virus COVID--19 má velikost 120 - 160 nm (0,00012 - 0,00016 mm)2, což značně ztěžuje jeho filtraci, narozdíl od kapiček, kterými je transportován.

Druhy masek

Používá se několik typů masek, nejběžnější jsou chirurgické masky a respirátory N95.

Chirurgické masky

Chirurgické masky jsou určeny k ochraně ostatních před nositelem. V chirurgii se používají k tomu, aby zabránily obsluhujícímu personálu kašlat nebo kýchat do otevřené rány pacienta. Nesedí na obličeji, takže vzduch a potenciální viry mohou proniknout po stranách.

Respirátory N95

Ty dosedají na pokožku obličeje, a proto (pokud jsou správně připevněny) je jediná cesta pro vstup vzduchu přes vzduchový filtr. Respirátory jsou v ochraně nositele mnohem účinnější, než chirurgické masky. Nechrání však oči, které jsou také zranitelnou sliznicí.

HEPA filtry

HEPA znamená High Efficiency Particulate in Air. Filtrační a extrakční systémy BOFA používají filtry HEPA určené k odstranění 99,997% částic o velikosti 0,3 mikronu (0,0003 mm). 0,3 mikronů je stanovená velikost penetračních částic (MPPS - Most Penetrating Particle Size), a proto se účinnost filtrace zvyšuje pro množství částic větších A menších, než je tato hodnota. "Hlavní úlohou HEPA filtrů v laboratořích je odstranit mikroorganismy ze vzduchu a zabránit jejich uvolňování do nekontrolovaných oblastí."3

Zvýšená ochrana: masky + fitlrace

Hierarchie kontrolního nástroje se používá napříč průmyslovými odvětvími a slouží k minimalizaci nebezpečí. Extrakce je na vyšší úrovni, než respirátory a masky.

Použití extrakčního zařízení je příkladem ochrany s použitím inženýrského řízení. Tento typ kontroly obvykle vyžaduje čas na výrobu a implementaci, takže je optimální jej doplnit o administrativní kontroly (některé mohou být dočasné) a OOP, protože ty se provádějí rychle a mohou jej zastoupit, dokud nebudou zavedeny účinnější kontroly.4

Obličejové masky (např. N95) Extrakční systémy (např. BOFA)
výhody nevýhody výhody nevýhody
 • fyzická bariéra
 • nízké náklady
 • N95 filtr
  95% @ 0,3 mikrony
 • virus zůstává na filtru masky, který pokud selže, tak úplně
 • chrání pouze jednoho člověka
 • manipulace s maskou je riziková
 • musí sedět přesně
 • jednorázové použití
 • nechrání oči
 • zachycují virus hned v zárodku
 • virus zůstává ve filtru, pryč od operátora
 • vícenásobné použití
 • BOFA HEPA filtry
  99,997% @ 0,3 mikrony
 • vyžadují napájení
 • účinnost zachycení se směr od trysky snižuje

Kompletní nabídku extrakčních systémů Bofa naleznete v kategorii Odsavače zplodin.


1) https://www.who.int/health-topics/coronavirus#tab=tab_1

2) https://www.fpm.org.uk/blog/covid-19-sars-cov-2-pandemic/

3) (Abraham et al., 1998; Maus et al., 2001)

4) https://www.assp.org/news-and-articles/2020/03/31/how-to-apply-the-hierarchy-of-controls-in-a-pandemic

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

ve všech produktech