FAQ

Pro snadnější orientaci v naší poradně jsme pro Vás připravili seznam témat, kterých se dotazy týkají. Můžete využít kombinaci více témat.

Nově přidané dotazy

Odsávací zařízení s dolním držákem

Jak funguje odsávací zařízení s dolním držákem a jaké jsou jeho výhody?

odpověď:

Stojíte také často před problémem, že při frézování tenkých materiálů dochází ke znečištění šponami a prachem? Nebo také že materiálová deska je často vytahována řezačem, pak se v místech roztříští a stává se nepřesnou? Pak má firma GoCNC pro Vás ideální řešení. Kdo jednou frézoval deskový materiál s odsávacím zařízením s dolním držákem, nechce toto příslušenství již postrádat. Jednak zůstane materiál pěkně ležet a s integrovaným odsáváním jsou přímo odstraněny špony a prach.

Inovativní odsávací zařízení s dolním držákem nejen tlačí materiál během zpracování pružnou silou na desku, nýbrž je konstruováno jako kroužková tryska, která frézu plně obklopuje a spolehlivě odsává prach. Tím je zabráněno nejen poletování obrobku, ale i volné části nejsou zachyceny frézou. Odsávací zařízení s dolním držákem se nasadí zespodu na držák osy Z frézovacího vřetena, poté pevně a stabilně upevněno hlavním šroubem na osu Z a vysavač je připojen přes kuželový sací trychtýř. Odnímatelný držák, který sám o sobě představuje stabilní a hodnotnou hliníkovou konstrukci, umožňuje rychle a jednoduše výměnu nástroje s namontovaným sacím adaptérem.

Rozsah dodávky zahrnuje sací zařízení s přidržovacím zařízením, montážní materiál a hadici o délce 1,5 metru s adaptérem vysavače, který lze připojit k jakémukoli standardnímu vysavači.


 

Vakuová pumpa a mikrokompresor v jednom

Jak funguje vakuová pumpa u CNC frézek a jaké jsou další možnosti chlazení materiálu?

odpověď:

Máte problém s tím, že chcete ochladit Váš materiál nebo nástroje nebo také Váš materiál chcete upevnit na vakuovém stole a nemáte pro použití vlastní pumpu/kompresor ve Vaší dílně?

Pak inovativní Micro Air vakuová pumpa/kompresor od firmy GoCNC představuje chytré řešení dva v jednom. Disponuje dvěma 1/8 palcovými pneumatickými spoji, spínačem a vypínačem a regulátorem. Při konstrukci krytu byl kladen důraz na robustní, kvalitní protiskluzovou konstrukci. Dva 1/8 palcové pneumatické spoje fungují podle toho, jak jsou spojeny, buď jako vakuová pumpa nebo jako kompresor a umožňují velmi rychlé a komfortní připojení daného příslušenství. Výkon pumpy lze regulátorem pohodlně přizpůsobit individuálním pracovním podmínkám. K Micro Air vakuové pumpě/kompresoru vyvinula GoCNC dvě příslušenství.

Vakuový stůl profesionálního provedení se hodí zvláště pro rovinné obrobky z kovu nebo umělé hmoty ale také pro obrobky, které lze těžce upevnit/natáhnout. Vzduchové chlazení pro plasty je nepostradatelné při práci s plexisklem a s podobnými umělými materiály. Tím jsou obě příslušenství ideálním doplňkem k vakuové pumpě/kompresoru MicroAir.

Next3D Evolution

Jaké jsou vlastnosti frézek Next3D Evolution?

odpověď:

Po 8 letech intenzívního vývoje naší osvědčené a nejprodávanější řady Next3D představujeme Next3D Evolution! Tento CNC stroj je určen především pro semiprofesionální zákazníky. Díky dvojitému synchronnímu pohonu a nové elektronice má při obrábění obrobků ještě vyšší výkon a rychlost. Stroj je vyráběn v naší firmě jednotlivě speciálně vyškoleným týmem techniků, kteří se specializují na přesnou výrobu podle nejvyšších standardů kvality a směrnicemi CE a dodává se výlučně jako provozní zařízení.
Stroj se řídí principem RTR (Připraveno k provozu) - připojit se a spustit.

Při výběru softwaru rozhodujete, zda chcete svůj projekt zhotovit pouze pomocí externího softwarového řešení a pak jej implementovat přes procesor G-Code a Estlcam do stroje (pouze frézování) nebo upřednostnit řešení vše v jednom. Softwarové prostředí CAD-CAM Galaad Vám umožňuje rozvíjet své projekty a zároveň je přímo realizovat. Provoz se softwarovými produkty, jako je AUTODESK Fusion 360 nebo jemu podobné je bez problémů možný.
 

Vakuový stůl pro rychlé upnutí

K čemu je dobrý vakuový stůl?

odpověď:

Chcete mít obrobek přístupný ze všech stran pro úpravu nebo gravírování, aniž byste se museli vypořádat s otravnými časovými prodlevami? Zde poskytuje vývojové oddělení společnosti GoCNC svým fanouškům jednoduché a důmyslné řešení.

Díky "profesionální verzi vakuového stolu" nabízí společnost GoCNC optimální příslušenství pro tvůrce, který je zvyklý na efektivní práci. Stůl je vyroben z hliníku o tloušťce 12 mm a je tedy velmi pevný, stabilní a torzně tuhý. Je snadno a rychle namontován na libovolné drážkové desce s T- maticemi. Vakuová deska je vhodná zejména pro obrobky vyrobené z kovu nebo plastu, které jsou upevněny na spodní straně, ale také pro obrobky, které se obtížně upínají, např. tenké nebo elastické materiály mohou být pomocí vakuového stolu snadno, rychle a přesně fixovány.

Sací plocha je definována vhodným vložením silikonového těsnění speciálně vyrobeného pro tento stůl. Vakuum je generováno pomocí vakuové pumpy přes 2 pneumatické přípojky pro hadice o průměru přesně 6 mm. Vzdušné spoje z obou stran poskytují ještě větší volnost při připojení vakuového čerpadla. Pro dobrou držící schopnost obrobků na tomto systému vyvinula firma GoCNC speciální tiché MicroAir Pro čerpadlo (volně k dispozici).


 

Stroje GoCNC a program EstlCAM

Lze stroje goCNC provozovat s programem EstlCAM?

odpověď:

Pro řízení CNC strojů v hobby dílně jsou nabízena různá řešení. Pro ty, kteří již nejsou spokojeni s jednoduchým obráběním 2 a 2,5 D, nabízí vývojový tým společnosti GoCNC z města Iserlohn, který je vždy orientován na pokrok svých zákazníků, velmi cenově dostupné a zajímavé 3D řešení v obrábění. Pokud chcete vyrobit obrobky dle nejvyšších průmyslových standardů a přesností, pak je G - Code procesor 3D Ver. 2.0 Vaší první volbou.

Procesor G-code 3D Ver 2.0 obsahuje výkonný mikropočítač Arduino připojený přes USB port, který je připojen k počítači se systémem Windows, k počítači s operačním systémem Linux nebo Mac a je propojen a řízen libovolným CNC strojem s existujícím paralelním portem.

Jednoduchý a geniální procesor G-code založený na na Open Source Firmware (s otevřeným zdrojovým kódem) umožňuje všestranné používání široké škály bezplatných CNC řídících softwarových produktů a může být také použit s různými firmwarovými řešeními.

Ale to není všechno. Firma GoCNC pozorně naslouchala svým příznivcům a tvůrcům modelů a vyvinula na základě úzké spolupráce se společností Estlcam dokonale koordinované Hardware-Software řešení. Při dodání je G-Code Prozessor 3D Ver 2.0 vybaven zařízením Firmware od firmy GoCNC, který je speciálně přizpůsoben strojům Next3D a hodí se tak k okamžitému použití.
 

Referenční / koncový spínač

Jaký je rozdíl mezi referenčním spínačem a koncovým spínačem?

odpověď:

Mnozí zákazníci rádi zaměňují význam referenčního spínače a koncového spínače. V přístroji Next3D jsou například nainstalovány referenční přepínače, které jsou schopny provést navádění pro každou osu. Na každou osu je jeden referenční spínač. Každý řídicí spínač se postupně řídí řídícím programem. S programem CNC Studio se po referenčním běhu stroje dostane stroj do nulového bodu stroje, v jiných programech se může stát, že stroj po referenčním běhu zůstane stát (u Next3D vzadu vlevo). Ve spojení se specifikovanou dráhou osy můžete po referenčním běhu zjistit, že je vše v pořádku nebo zda jsou osy správně umístěny.

Referenční cyklus by měl být proveden, pokud je stroj zapnut a když je z nějakého důvodu ztracena pozice jedné nebo více os (např. při ztrátě kroku).

Jinak je to u koncových spínačů, které jsou pro každou osu dvakrát k dispozici (Osa Z může mít instalovaný pouze jeden koncový spínač - závislý na stroji) a signalizují programu, že byl dosažen konec osy, když je aktivována. Pokud k tomu dojde, nastavili jste špatně nulový bod obrobku nebo konstrukce, která má být frézována, je příliš velká pro pracovní plochu.
 

Funkce programu CNC Studio

Proč nejsou některé funkce v programu CNC Studio volitelné s přiřazením LPT?

odpověď:

Nejprve jsou kódy PIN přiřazení LPT rozděleny na výstupy a vstupy, takže pro každý PIN nemáte stejné možnosti výběru.

• Výstupy: PIN 1 až 9, 14, 16, 17
• Vstupy: PIN 10 až 13, 15
• PIN 18 až 25 je pevně spojen s GND

Funkce nelze použít dvakrát, to znamená např., že nemůžete nastavit funkci "Referenční přepínač XYZ" na dva kódy PIN. V seznamu zjistěte kód PIN, který je určen referenčním přepínačem XYZ a vyberte možnost “nepoužívat”. Po dokončení této funkce můžete tuto funkci nastavit na požadovaný kód PIN.
 

Nulový bod

Co je nulový bod?

odpověď:

Existují dvě polohy CNC stroje s názvem "nulový bod":

Nulový bod obrobku:
To je původ souřadného systému obrobku. Ten může být operátorem volně definován.

Nulový bod stroje:
To je počátek souřadnicového systému stroje. Na nulový bod stroje se vztahují všechny rozměry systému měření dráhy stroje. Je definován výrobcem stroje a nelze jej měnit ani přesunout.
 

CNC-Keypad

Co je CNC-Keypad a jak funguje?

odpověď:

Stále ještě ovládáte Váš CNC stroj starým školským způsobem tím, že klikáte myší nebo přepínačem na nepřehledné nabídky na obrazovce a hledáte správnou funkci? Ztrácíte Vaše zařízení z očí, protože při nastavení nulového bodu jedním okem jste na počítači a druhým na zařízení? V 21. století je to nestydatost. Společnost GoCNC však opět vyšla vstříc svým fanouškům a vyvinula inovativní doplněk, "CNC klávesnici".

S ovládací klávesnicí, která představuje jednu z nejvýznamnějších a časově úspornějších investic v oblasti CNC a je tedy základním doplňkem pro každého výrobce modelů, lze v bezprostředním okolí periferie rychle a snadno umístit nulové body, aniž by byl PC po ruce. Lze ji snadno připojit přes USB k PC a bez problémů umístit s dlouhým kabelem vedle periferie. Klávesnice umožňuje plně autonomní ovládání Vašeho systémového softwaru. Na rozdíl od běžného ručního kola CNC je klávesnice voděodolná a odpuzuje nečistoty, díky své robustní konstrukci je těžší a může být okamžitě použita bez komplikovaných nastavení nebo ovladačů k PC.

Svým vysoce kvalitním zpracováním a bezpečným stojanem je ideální pro přímou a aktivní práci s periferií. Pracuje dokonale s programem CNC-Studio USB a s libovolnou verzí WinPC-CNC. Klávesnice "CNC Keypad" je k dispozici pouze za 149 eur, má USB port a tak osloví i modeláře, který po prvním použití nechce toto rafinované a jednoduché příslušenství již postrádat.

Dostupné funkce:

Hřídel start/stop, chlazení start/stop, Diagonal pomalu/rychle, nulový bod spustit/uložit, měření nástroje, X-Y-Z osa rychle/pomalu, 4 osy pomalu/rychle vpravo, parkovací pozici přiblížit/ zabezpečit, nulový bod Y-Y-Z zjistit, provést referenční běh, přerušit provoz
 

3D frézování s programem CNC Studio

Je možné s CNC studiem USB nebo XT frézovat ve 3D?

odpověď:

Ne.

Oba programy pracují v tzv. 2,5D režimu.

To znamená, že 2 osy (X a Y) jsou řízeny v reálném čase, ale hloubka pro celý soubor je dána v nastavení programu. Během provozu nemůže být hloubka změněna. Můžete však frézování souboru s hloubkou libovolně opakovat, takže se např. vyfrézuje 5 x 0,2 mm hluboko a na konci vznikne hloubka 1 mm.
 

Naše webové stránky používají cookies, které nám pomáhají zjistit, jak jsou naše stránky používány. Abychom cookies mohli používat, musíte nám to povolit. Kliknutím na tlačítko „OK, souhlasím“ udělujete tento souhlas.


Cookies jsou malé soubory, které webové stránky (i ty naše) ukládají ve Vašem webovém prohlížeči. Obsahy těchto souborů jsou vyměňovány mezi Vaším prohlížečem a našimi servery, případně se servery našich partnerů. Některé cookies potřebujeme, aby webová stránka mohla správně fungovat, některé potřebujeme k marketingové a statistické analytice. Zde si můžete nastavit, které cookies budeme moci používat.

Nezbytné cookies
Analytické cookies
Marketingové cookies
ve všech produktech