HAKKO - pájecí technika pro profesionální i hobby využití

Japonská kvalita a preciznost značky HAKKO

Japonská společnost HAKKO je předním výrobcem pájecí techniky určené pro ruční i robotické pájení.

Od svého založení v roce 1952 se zasloužila o významný pokrok v pájecí technologii a neustále pracuje na svém rozvoji a inovacích.

Při vývoji nových produktů myslí HAKKO nejen na malé, střední i velké podniky, ale i na hobby využití. Proto jsou k dispozici pájecí stanice od malých stolních páječek až po velké robotické systémy určené pro automatické linky:

 • malé páječky pro ruční pájení v domácím i průmyslovém prostředí
 • univerzální pájecí stanice
 • duální pájecí stanice pro obsluhu dvou ruček
 • indukční pájecí stanice
 • IoT pájecí stanice
 • opravářská pájecí pracoviště
 • systémy pro pájení pod dusíkovým zákrytem
 • odpájecí stanice
 • pájecí roboti
 • pájecí hroty a řada doplňků a příslušenství

Jak správně zvolit pracoviště pro ruční pájení?

Výběr komponent pro ruční pájení se zdá být jednoduchým úkolem. Na trhu je však tolik produktů a výrobců pájecích techniky, že je velmi těžké se zorientovat. Pokud vybíráte pracoviště pro ruční pájení, zaměřte se na tyto otázky:

Účel pájecího pracoviště

Říct si, že chci pracoviště určené k ručnímu pájení, je příliš obecná a nic neříkající odpověď.

Musíte se zamyslet a jednoznačně definovat, co se na tomto pracovišti bude pájet.
 1. Bude pro pracoviště pro jednoduché domácí použití, nebo průmyslové aplikace?
 2. Bude to pracoviště pro jednoduché pájení dílů do průchozích otvorů?
 3. Bude to pracoviště na pájení drobných mechanických dílů, jako jsou plechové krabičky, konektory atd.?
 4. Budou se pájet drobné SMD?
 5. Bude se provádět výměna SMD jako QFP, PLC nebo dokonce BGA a reballing?
 6. Bude kladen vysoký důraz na preciznost a kvalitu pájených spojů?

Pro jednoduché pájení stačí klasická pájecí stanice HAKKO FX-888D s výkonem okolo 70 W a rozsahem teplot od 200 do 480 °C. Její výhodou jsou kompaktní rozměry, vynikající tepelná obnova a jednoduchá obsluha.

Pro složitější úlohy vybírejte sofistikovanější stanice s vyšším výkonem. Oprava nebo výměna SMD vyžaduje kvalifikované opravářské pracoviště.

Zdraví a ergonomie pracoviště

I zdraví a ergonomie pracoviště jsou neméně důležitým aspektem pro výběr správného pracoviště. Otázky tohoto charakteru vypovídají o péči o zaměstnance a snaze o dlouhodobou kvalitní výrobu. Zaměřte se na následující otázky:

 1. Investujete do zdraví svých zaměstnanců?
 2. Bude zde odsávání?
 3. Dbáte na zákonné požadavky?
 4. Budete dbát na ergonomii pracoviště?

Zdraví zaměstnanců by mělo mít na pracovišti nejvyšší prioritu. Při pájení vznikají škodlivé zplodiny, které je nutné kvalitně odsávat. K tomu slouží odsávací zařízení nebo pohlcovače kouře. Stejně významnou součástí ergonomického pracoviště je kvalitní osvětlení. Pro práci vyžadující precizní detaily se doporučuje více světelných zdrojů eliminujících stíny.

Ať už pracujete s páječkou doma nebo v práci, vždy myslete na bezpečnost, ergonomii a kvalitní osvětlení.

Příslušenství a doplňky

Pro každou pájecí aplikaci jsou vhodné různé nástroje. Široká nabídka pájecích hrotů dává najevo, že pájecí stanice je vhodná pro široké možnosti použití.

Správné nástroje dělají ten rozdíl

Pokud jste někdy zkoušeli dělat jemnou elektronickou práci s levnou páječkou, víte, jaká z toho může být katastrofa. Levné nástroje mohou pomoci s některými typy projektů, avšak u pájení tomu tak není. S nástroji HAKKO sice utratíte více, ale široká nabídka příslušenství znamená, že jsou k dispozici kvalitní nástroje pro každý rozpočet.

Páječka nebo pájecí stanice?

Páječka je všestranný, lehký nástroj, který držíte v ruce jako pero. Je vhodná pro různé práce zahrnující malé a střední komponenty.

Pájecí stanice obsahuje páječku (také známou jako ručka), stojan s čističem hrotů a ovládací skříňku. Ta obsahuje elektroniku, která snižuje velikost a hmotnost páječky. Pájecí stanice umožňuje jemné nastavení teploty a zabraňuje tak poškození citlivých součástek. Digitální pájecí stanice obsahuje displej s odečtem teploty, analogové stanice používají číselník.

Existuje také řada specializovanějších nástrojů:

Pájecí pistole je ideální pro velká a hrubá pracovní místa. Rychle se zahřívá, ale chybí jí nastavení teploty, proto není vhodná pro použití s citlivou elektronikou.

Pájecí pinzeta se používá pro malé čipové součástky, má totiž schopnost uchopit velmi malé komponenty a zároveň je pájet nebo odpájet.

Horkovzdušká opravářská stanice je určená pro práci s obvodovými deskami. Obsahuje horkovzdušnou pistoli určenou pro povrchovou montáž (SMD). Při použití s pájecí pastou lze pájet více čipů nebo čipy s mnoha piny najednou.

Pájecí systém je stanice, ke které lze připojit více nástrojů, jako je páječka nebo pinzeta.

Co hledat u pájecí stanice

Stojan a čistič hrotů

Pokud necháte páječku položenou na lavici nebo stole, je mnohem pravděpodobnější, že se popálíte nebo spálíte povrch stolů. Stojan poskytuje bezpečný držák na páječku během zahřívání, když potřebujete volné ruce a také při chladnutí nástroje. Většina stojanů obsahuje způsob, jak snadno vyčistit povrch pájecího hrotu - něco, co byste měli udělat po každém pájení. Houbička, mosazné drátky nebo obojí bývá připevněno ke stojanu.

Rychlé topné těleso

Výkonná páječka s rychlým topným tělesem má dvě výhody. První je, že se rychle zahřeje na požadovanou teplotu, takže nemusíte dlouho čekat na práci. Druhá důležitější je, že lépe zvládá poklesy teploty. Pokaždé, když pájíte spoj, teplota hrotu klesne. Totéž platí pro čištění hrotu.

Kvalitní páječka se rychle vráti na správnou teplotu, takže můžete přejít k dalšímu pájení.

Graf tepelné obnovy v porovnání pájecí stanice FX-888D a 937/938

Jemná regulace teploty

Vyhněte se páječkám bez regulace teploty.

Pro většinu použití budou buď příliš horké, nebo příliš studené, což pravděpodobně poškodí to, na čem pracujete. Příliš vysoké teploty mohou v lepší případě odbarvit materiály, v horším případě spálit nebo roztavit součásti. Nízké teploty také nejsou bezpečné - pájce bude trvat příliš dlouho, než se roztaví, a dlouhé vystavení teplu může poškodit elektroniku a další materiály.

Nejlepší jsou v tomto ohledu digitální pájecí stanice, které umožňují nastavit teplotu na konkrétní hodnotu. Pájecí stanice HAKKO si navíc pamatují poslední použité nastavení a můžete na nich uložit více preferovaných teplot.

Kvalitní vyměnitelné hroty

Většina levných generických páječek se dodává s málo kvalitními hroty. Ať už kupujete páječku poprvé, nebo objednáváte náhradní hroty, vždy se vyplatí investovat do kvality.

Nekvalitní hroty mohou mít řadu nedostatků:

 • přenos tepla není tak dobrý, takže jsou potřeba vyšší teploty
 • špatně drží tvar a povrch, proto vyžadují častější výměnu
 • vhodné náhradní hroty nemusí být vůbec k dispozici
Kvalitní hroty jsou pocínované (hladké a s nanesenou tenkou vrstvou pájky), což umožňuje rychlejší a snadnější tavení pájky.

Pájecí stanice HAKKO obsahuje vysoce kvalitní, předem pocínované hroty. Náhradní hroty jsou snadno dostupné a zakoupíte je také v mnoha variantách a tvarech.

Uzemněná napájecí zástrčka

Základní páječky mají obvykle neuzemněné 2kolíkové zástrčky. Ty kvalitnější mají 3kolíkové uzemněné. Existuje několik dobrých důvodů, proč si vybrat model s 3kolíkovým připojením.

První je bezpečnost. Pokud dojde k přepětí nebo poruše, přebytečný proud bude putovat do země, nikoli skrz nástroj. To může pomoci vyhnout se potenciálnímu úrazu elektrickým proudem.

Další výhodou je práce s elektronikou. Páječka s uzemněným hrotem méně přenáší statický výboj do elektroniky, na které pracujete.

Všechny páječky HAKKO mají uzemněné připojení.

ESD bezpečné

Přidání 3kolíkové zástrčky pomáhá snížit pravděpodobnost elektrostatického výboje (ESD). To samo o sobě však tuto možnost zcela nevylučuje.

Pokud pracujete s elektronickými součástkami, měli byste si vybrat páječku, která je ESD bezpečná.

To znamená použít raději pájecí stanici, než samostatnou páječku. ESD pájecí stanice uzemňuje samotný hrot a nejen topné těleso. Tím je zajištěno, že se statická elektřina nepřenese mezi páječku a součástku, které se dotýká.

Izolovaná rukojeť

Jít levnou cestou v tomto případě opravdu bolí. Topná tělesa nejsou u nejlevnějších modelů dobře izolována od rukojeti. Výsledkem je stále se více zahřívající rukojeť, kvůli které se možná budete muset dát pauzu na její vychladnutí, než budete moci dokončit svoji práci.

Proč vybrat pájecích stanici HAKKO

Širší teplotní rozsah

Oproti konkurenci nabízí pájecí stanice HAKKO širší teplotní rozsah již od 50 °C.

Nižší doba zahřívání

V porovnání se srovnatelnými typy stanic se páječky HAKKO dostanou na požadovanou teplotu asi o 30% rychleji. Při testování HAKKO vykazuje menší pokles teploty po pájení nebo čištění hrotu a má také rychlejší dobu zotavení.

Menší půdorys

Digitální pájecí stanice HAKKO FX-888D má menší půdorys, než ostatní pájecí stanice, proto zabírá méně místa.

Robustní stojan

Pájecí stanice HAKKO obsahují pevný a stabilní stojan na páječku, který obsahuje obě možnosti čištění hrotu - pájecí houbičku i pájecí drátky. Horní část se snadno sundává, takže můžete vyčistit přebytečnou pájku.

Nejlepší páječka pro...

Desky plošných spojů

Práce s deskami plošných spojů obvykle zahrnuje vytvoření mnoha malých pájených spojů. Budete střídavě nabírat součástky a opakovaně je připojovat, proto je velmi užitečný stojan. Pro tuto práci se nejvíce hodí pájecí stanice s lehkou pájecí ručkou, univerzálním stojanem a možností přesného nastavení pájecí teploty.

Náš výběr je pájecí stanice pro práci s DPS HAKKO FX-888D, která je schopná profesionálních výsledků a vydrží roky.

Vitráže

U pájení vitráží je nejdůležitějším parametrem páječka. Rukojeť by se neměla příliš zahřívat a měla by být co nejvíce ergonomická, protože jí držíte dlouhou dobu. Dále je důležité nastavení teploty a schopnost teplo udržovat, protože pokles teploty může vytvořit studené spoje. Ty vypadají matně nebo drsně a nejenže nevypadají esteticky dobře, nebudou navíc tak pevné.

HAKKO FX-650 je poměrně levná, ale funguje velmi dobře, ať už si vyberete olovo, mosaz nebo zinek.

Pokud jste ochotni utratit trochu více za pájecí stanici se stojanem, lehkou ručkou a přesným nastavením teploty, nejlepší volbou je HAKKO FX-888D.

Elektrické kytary

Součásti elektrických kytar, zesilovače a pedály můžete opravit pomocí páječky. Dobrá páječka vám umožní provádět vlastní opravy a navíc můžete vyměnit snímače a postavit si vlastní pedály a kabely.

V první řadě byste se měli poohlédnout po páječce s regulací teploty. Kytarové vnitřnosti používají drát malého průměru. Komponenty kytary, zesilovače a pedály by neměly být vystaveny příliš vysokým teplotám, proto je důležitá schopnost nastavit na páječce nižší teplotu

Pokud budete provádět častější opravy, je ideální digitální pájecí stanice HAKKO FX-888D. Pro občasné opravy stačí páječka FX-650.

Automobilové elektroinstalace

Většina 12 V kabeláže má dostatečně malý průřez, proto je lepší pracovat s páječkou než s pájecí pistolí. Pro opravy na stole, jako je montáž kabelových svazků, je skvělou volbou HAKKO FX-888D.

Drony

Pokud se zajímáte o stavbu závodních FPV nebo freestyle dronů, budete si muset osvojit pájení. Sestavení vlastní kvadrokoptéry může být se správnými nástroji zábavný a obohacující proces. Některé součásti, které se u dronů běžně pájí, jsou dráty, rozvodné napájecí desky (PDB), elektronické regulátory rychlost (ESC), letové regulátory (FC) a přijímače (RX).

Vzhledem k tomu, že mnoho z těchto částí zahrnuje malé, citlivé součástky na desce plošných spojů, je důležitá kontrola teploty páječky. Rozhodně byste si neměli vybírat páječku bez nastavení teploty.

Pokud to váš rozpočet umožňuje, fantastickou volbou je digitální pájecí stanice FX-888D. Pokud s pájením teprve začínáte a potřebujete levnější nástroj, který stále nabízí nezbytnou regulaci teploty, FX-650 bohatě postačí.

RC auta a letadla

Kvalitní páječka promění pájení RC na zábavnou součást stavby a údržby aut. Často se zapojují baterie, motory a ESC.

Pájecí stanice je tou správnou cestou, kterou se vydat. Stojánek udržuje horkou ručku daleko od všech snadno tavidelných plastů. Teplotu ručky můžete upravit tak, aby nedošlo k poškození elektroniky.

Pokud máte více aut nebo letadel, nebo provádíte údržbu na místě závodů nebo setkání, vyplatí se investovat do něčeho lepšího, jako je např. stanice HAKKO FX-888D, která umožňuje rychlé a snadné pájení.

Chcete vědět víc?

Problematice ručního pájení, aplikacím a pájecí technice HAKKO se podrobně věnujeme na našich stránkách

www.hakko.cz

Naše webové stránky používají cookies, které nám pomáhají zjistit, jak jsou naše stránky používány. Abychom cookies mohli používat, musíte nám to povolit. Kliknutím na tlačítko „OK, souhlasím“ udělujete tento souhlas.


Cookies jsou malé soubory, které webové stránky (i ty naše) ukládají ve Vašem webovém prohlížeči. Obsahy těchto souborů jsou vyměňovány mezi Vaším prohlížečem a našimi servery, případně se servery našich partnerů. Některé cookies potřebujeme, aby webová stránka mohla správně fungovat, některé potřebujeme k marketingové a statistické analytice. Zde si můžete nastavit, které cookies budeme moci používat.

Nezbytné cookies
Analytické cookies
Marketingové cookies
ve všech produktech